Computer Controls - Technologia i Oprogramowanie

2 min. czytania

SOLIDWORKS 2020 – druk 3D

2020-03-20 12:44:32

3d-Printing


Zasada ciągłego doskonalenia
Analitycy i programiści oprogramowania SOLIDWORKS poprzez rozwój swoich produktów już od kilku lat wspierają rozbudowę funkcjonalności druku 3D.
Z każdą kolejną wersją programu, narzędzia do druku 3D zyskują nowe możliwości, nie inaczej jest z najnowszym SOLIDWORKS 2020.

Co nowego? Czyli nowa funkcjonalność w druku 3D
W najnowszej wersji narzędzie to zostało rozbudowane o kompleksową listę drukarek 3D, z aktualnymi informacjami na temat wielkości stołu roboczego oraz obszaru zadruku. Dzięki temu od razu możemy sprawdzić, czy nasz model zmieści się w polu zadruku naszej drukarki, bez ręcznego wpisywania wymiarów stołu. Możemy również dodać najczęściej używane drukarki do sekcji ulubione, aby szybko uzyskać do nich dostęp z rozwijanego menu. Wybranie powierzchni, którą chcemy zorientować w kierunku podłoża spowoduje wyświetlenie się obszaru zadruku, a model zostanie automatycznie zorientowany w polu roboczym drukarki. W przypadku, gdy geometria będzie wystawać po za obszar zadruku, zostanie zaznaczona kolorem czerwonym.
Już poprzednia wersja programu - SOLIDWORKS 2019 umożliwiała podgląd ścian podczas drukowania, które będą wymagały zastosowania podpór. W wersji 2019 nową funkcjonalnością było również wyświetlanie linii prążkowania na podstawie wysokości warstw, zdefiniowanych przez użytkownika.
W SOLIDWORKS 2020 natomiast, zostało to rozbudowane o generowanie warstw na podstawie precyzyjnej geometrii 3D, bez konieczności wcześniejszego eksportowania danych do formatu geometrii, takiego jak STL.

Model w formacie 3MF
Po przygotowaniu modelu do druku można go zapisać w formacie 3MF.
Jest on formatem „open source” opartym na XML, zaprojektowanym specjalnie
do technologii produkcji przyrostowej. Model nie tylko przechowuje dane geometryczne 3D ale także zawiera informacje między innymi o materiale,
kolorze, czy teksturach danych warstw 2D. W sytuacji, gdy nie posiadamy drukarki 3D, możemy skorzystać z „Marketplace Make” na platformie 3D Experience. Platforma ta pomaga uzyskać wyceny od setek wykwalifikowanych dostawców usług druku 3D, pracujących w różnych technologiach. Wystarczy wgrać projekt, zoptymalizować go pod technologię produkcji przyrostowej i wybrać producenta, aby zamówić niestandardowe części.

Wnioski
Producenci dostosowują swoje programy do wciąż pojawiających się zmian,
dodają nowe funkcje i ulepszają te już działające. Nad tym wszystkim pracuje sztab analityków, programistów i testerów oprogramowania. Dzięki ciągłym ulepszeniom, między innymi drukowania 3D w SOLIDWOKRS 2020, ułatwiane zostało przejście
od projektu do prototypu, a następnie do etapu produkcji gotowego produktu.

Usprawnienie funkcji "Druk 3D" zostało zaprezentowane na filmiku w naszym kanale YouTube, który gorąco polecam.

You Tube                             Formularz kontaktowy

Paweł Dziasek
Napisany przez Paweł Dziasek

FAE Computer Controls, inżynieria, zarządzanie, dystrybucja

Skomentuj

Powiązane