Computer Controls - Technologia i Oprogramowanie

2 min. czytania

Pierwsze podłączenie płytki szkoleniowej ze środowiskiem Arm Keil MDK na przykładzie ST Nucleo.

2019-10-31 09:39:44

arm_Keil_Nucleo

Pomimo intuicyjnego menu użytkownika, jak również wielu rozbudowanych funkcji analizy, pierwsze podłączenie płytki szkoleniowej wymaga od developera pewnych umiejętności. Wykorzystany przykład w filmiku przedstawia wszystkie, niezbędne operacje, które należy wykonać aby nasze połączenie z układem było skuteczne,
a komunikacja mogła zaistnieć.

Początki pracy bywają trudne
Pracując w środowisku embedded ustawienie interfejsów, jak również uruchomienie komunikacji, czy wgranie programu, dostarcza trudności każdemu użytkownikowi. W celu pomocy przy tym zagadnieniu,  powstał pomysł stworzenia filmiku. Filmik wskaże kierunek działań, dostarczając informacji krok po kroku, co należy wykonać, aby nasza aplikacja zadziałała w urządzeniu.

Wsparcie
W przypadku pojawienia się problemów na każdym etapie prac ważnym jest, aby nie poddawać się, gdyż zawsze można skorzystać ze wsparcia ze strony Arm. Udostępnione Service Packi dla środowisk Arm Development Studio i Arm Keil MDK zawierają dokumentację, sterowniki oraz gotowe przykłady programów. Diametralnie skracają przez to czas potrzebny do pracy nad projektem.

Uruchomienie
Udostępnione gotowe przykłady programów łatwo pomagają połączyć wszystko
w całość i uruchomić program. Przyglądając się pracy naszego układu, jak również poprzez podgląd rejestrów, obszarów pamięci, czy wykonywanych operacji, możemy usprawnić go i poznać jego słabości. Na podstawie działającego projektu możemy także dodać nową funkcjonalność oraz dowolnie ją zmodyfikować, dostosowując aplikację do naszych potrzeb.

Analiza pracy
Uruchamiając debugger mamy podgląd na program i pracę samego urządzenia na żywo. Wszystko to dostarcza nam wiedzy o tym, co jest istotne, aby tworzyć projekty w sposób sprawny i efektywny. Istnieje także opcja zatrzymania wykonywania programu, a także uruchomienia w dowolnym momencie, co ułatwia przeprowadzanie dodatkowych analiz.

Omówienie filmiku
Pierwszą czynnością, którą należy wykonać po otrzymaniu płytki będzie wybranie
i zgranie ze strony ARM odpowiedniej paczki: Software Pack – korzystając z programu Pack Installer – integralnej części środowiska programistycznego.
Drugą czynnością jest konfiguracja adaptera debuggowania, którą wykonuje się
po to, aby nasz interfejs mógł połączyć się z urządzeniem docelowym.
Po ustanowieniu połączenia możemy przystąpić już do kompilacji projektu,
po czym wgrywamy program do pamięci urządzenia. W zależności od wersji oprogramowania można także skorzystać z gotowego symulatora pracy układu.
Na koniec pozostaje nam uruchomienie debuggera oraz analiza danych płynących z naszego działającego sprzętu.


Zapraszamy do subskrybowania naszego bloga oraz śledzenia kanału YouTube - Computer Controls Polska, gdzie regularnie dostarczamy informacji
z zakresu SOLIDWORKS, Arm Keil oraz Altium Designer.

You Tube      Formularz kontaktowy

Grzegorz Cuber
Napisany przez Grzegorz Cuber

FAE Computer Controls, inżynieria, zarządzanie, dystrybucja

Skomentuj

Powiązane