Computer Controls - Technologia i Oprogramowanie

2 min. czytania

Funkcja komponenty elastyczne w najnowszej wersji programu SOLIDWORKS 2020

2019-11-22 10:49:00

SOLIDWORKS-2020-Flexible-Components

Co nowego w oprogramowaniu SOLIDWORKS 2020
W celu usprawnienia pracy projektantom firma SOLIDWORKS ciągle udoskonala swój produkt poprzez dodawanie nowych funkcjonalności. Jedną z nich jest występującą w najnowszym oprogramowaniu SOLIDWORKS 2020 funkcja „komponenty elastyczne”. Dzięki jej zastosowaniu mamy możliwość zaprezentowania i przeanalizowania działania podzespołów mechanicznych,
które zmieniają swój kształt podczas ruchu lub zostały poddane działaniu określonych sił.

Problem komponentów elastycznych – nowe narzędzie
Projektowanie elementów, które pod wpływem nacisku zmieniają swój kształt
było odwiecznym problemem konstruktorów, gdyż narzędzia umożliwiające modelowanie tego typu części nie występowały w programach projektowych. Opracowanie na przykład osłony gumowej, która będzie zmieniała kształt po to
żeby dopasować się do zmiany położenia całej konstrukcji było dotychczas zadaniem bardzo trudnym do realizacji.

Jak to działa
Nowa wersja oprogramowania SOLIDWORKS 2020 wprowadza możliwość generowania komponentów elastycznych, dzięki czemu mamy możliwość modelowania i przeanalizowania ruchu takich elementów jak: sprężyna, osłona gumowa czy uszczelka, która zmieni swój kształt gdy przyłożymy do niej odpowiednią siłę.
We wcześniejszych wersjach programu SOLIDWORKS elementy elastyczne
dało się przedstawić tylko w jednym konkretnym położeniu. Przykładowa sprężyna najczęściej była przedstawiana w dwóch skrajnych położeniach bez możliwości płynnej regulacji jej ściśnięcia. Ruch sprężyny nie odzwierciedlał płynnego przejścia pomiędzy skrajnymi położeniami.

Korzyści ze stosowania nowej funkcjonalności
Nowa operacja „ustaw część jako elastyczną” (Make Part Flexible)
w SOLIDWORKS 2020 pozwala na określenie zależności pomiędzy ruchomymi elementami oraz zdefiniowanie w jaki sposób mają ze sobą współpracować.
Wykonanie tej czynności pozwala częściom ruchomym i elastycznym zaktualizować swoje pozycje po zmianie położenia. Finalnie istnieje możliwość przeanalizowania krok po kroku ruchu elementów oraz ich odkształceń w płynnej animacji. Dzięki częściom elastycznym w SOLIDWORKS mamy możliwość pokazania różnicy pomiędzy elementem zaprojektowanym a wyglądem rzeczywistym po operacji montażu. Doskonałym przykładem jest odkształcanie się gumowej uszczelki podczas montażu, która zmienia swoją geometrię na skutek działania sił ściskania.

Więcej informacji w filmiku instruktażowym.

Formularz kontaktowy

Paweł Dziasek
Napisany przez Paweł Dziasek

FAE Computer Controls, inżynieria, zarządzanie, dystrybucja

Skomentuj

Powiązane