Blog

ARM FuSa – jako narzędzie wspomagające certyfikację produktów w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego

ARM FuSa – jako narzędzie wspomagające certyfikację produktów w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego

Bezpieczeństwo funkcjonalne
Bezpieczeństwo funkcjonalne jest kluczowym elementem każdego systemu wdrożonego w pojeździe, robocie, fabryce i nie tylko. Jest to zdolność systemu do wykrywania, diagnozowania i bezpiecznego łagodzenia wszelkich błędów, zapobiegając szkodom dla ludzi i środowiska. W ramach standardów istnieje kilka poziomów nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL lub ASIL), które określają formalne metody, które należy stosować podczas pracy nad produktem w celu sprawdzenia, czy kod aplikacji, komponenty oprogramowania i łańcuchy narzędzi są bezpieczne do zamierzonego zastosowania. Arm w swojej ofercie posiada i proponuje rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego klientom, którzy potrzebują ich do swoich aplikacji. 

Firma ARM dysponuje oprogramowaniem i narzędziami przeznaczonymi do tworzenia aplikacji dla bezpieczeństwa funkcjonalnego, co znacząco upraszcza projektowanie takich systemów i przyśpiesza proces ich weryfikacji.

Co to jest FuSa i do czego służy
Arm FuSa RTS jest to zestaw komponentów oprogramowania zakwalifikowanych do stosowania w najbardziej krytycznych dla bezpieczeństwa aplikacjach, w systemach motoryzacyjnych, medycznych i przemysłowych. Dla poszczególnych branż obowiązują osobne normy, na przykład:  IEC 61508 dla systemów elektrycznych, ISO 26262 dla przemysłu motoryzacyjnego, IEC62304 dla systemów medycznych i EN 50128 dla zastosowań kolejowych. FuSa rozwijana jest jako dodatkowa część Arm Keil MDK Professional i jest z nim w pełni zintegrowana. Jeżeli dodamy do tego Qualification Kit, czyli dokumentację Functional Safety dostępną w pakiecie MDK-PRO w postaci raportów, instrukcji i analiz, to proces certyfikacji znacząco ulegnie skróceniu.

Certyfikacja projektów przy pomocy FuSa – zastosowanie oprogramowania
Arm FuSa RTS posiada certyfikat następujących norm bezpieczeństwa:

  • Motoryzacja: ISO26262, ASIL D
  • Przemysł: IEC61508, SIL 3
  • Kolej: EN50128, SIL 4
  • Medycyna: IEC62304, klasa C
  • Zgodność z FuSa RTS potwierdzona jest certyfikatem TÜV Süd

FuSa RTS zapewnia obsługę urządzeń z następującymi rdzeniami Arm Cortex-M: Cortex-M0 / M0 +, Cortex-M3, Cortex-M4 i Cortex-M7.

Arm Compiler dla embedded FuSa
W systemach przemysłowych producentów obowiązuje norma IEC 61508, w przemyśle motoryzacyjnym – ISO 26262, w sektorze medycznym – IEC 62304, a spełnienie wymagań EN 50128 dotyczy zastosowań kolejowych. Projektowanie i wdrażanie systemu zarządzania bezpieczeństwem funkcjonalnym nie różni się znacząco od wdrażania innych systemów zarządzania, wymaga jednak spełnienia określonych wymagań.
Podczas certyfikacji należy również przeprowadzić walidację narzędzia. Jednym z nich jest głównie zastosowany w projekcie kompilator. Możliwe jest znacznie ułatwienie certyfikacji produktu i wdrożenie tej procedury przy użyciu kompilatora specjalnie zaprojektowanego do tego celu.

Specyfikacja
Arm Compiler dla Embedded FuSa składa się z zestawu narzędzi, zestawu kwalifikacyjnego i dokumentacji. Łańcuch narzędzi jest również kompatybilny z następującymi powiązanymi komponentami:

  • Opcjonalna certyfikowana biblioteka C
  • Otwarta biblioteka CMSIS
  • Keil FuSa RTX
  • Biblioteki testowe oprogramowania ARM (STL) dla wybranych rdzeni ARM

Więcej informacji znajdziesz w filmiku: Arm FuSa

Udostępnij

Powiązane wpisy

Skomentuj Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *